کاربرد های مختلف ضایعات آلومینیوم در صنایع مختلف

کاربرد های آلومینیوم یکی از فلزات رایجی است که روی کره زمین وجود دارد و در صنایع مختلف حضور پررنگی دارد و از آن برای خودروسازی، ساختمان سازی، دستگاه ‌ها و سازه ‌های مختلف استفاده می‌شود. این فلز عنصری نرم، غیر مغناطیسی و شکل پذیر به رنگ سفید نقره ای است. به دلیل خواص منحصر به فرد آن شناخته شده و در زمینه های مختلف از حمل و نقل گرفته تا ساخت و ساز، الکتریسته و تولید کالا های مصرفی کاربرد دارد.

آرمین ضایعات , بهترین خریدار ضایعات

خواص آلومینیوم

آلومینیوم ، به عنوان یک فلز مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی شناخته می شود‌. این فلز دوام بسیار بالا، خاصیت شکل پذیری خوبی دارد و از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار می باشد. همچنین آلومینیوم دارای ظاهری شکیل و زیبا بوده و این ویژگی بر محبوبیت آن می افزاید. این فلز در دمای ششصد و شصت درجه سانتی گراد ذوب می شود. قابلیت بازیافت و بازگردانی مجدد به چرخه تولید هم از دیگر ویژگی های این فلز به شمار می آید.

کاربرد های آلومینیوم

کاربردهای آلومینیوم در صنایع مختلف کاربرد های گسترده‌ای دارد که در ادامه به برخی از آن ‌ها اشاره خواهیم کرد:

صنعت ساختمان سازی

یکی از صنایع عمده مصرف کننده به شمار می رود. این فلز و آلیاژ های آن در ساخت قسمت های مختلف ساختمان به ویژه درب و پنجره کاربرد دارند. در آمریکا عنوان بزرگترین مصرف کننده آلومینیوم در بخش ساختمان سازی را به خود اختصاص داده. علت اقبال به این ماده، سبکی وزن در مقایسه با آهن، استحکام بالا، زیبایی، ایمنی، غیر سمی بودن و مقاومت در برابر خوردگی می باشد.

قسمت عمده مصرفی در ساخت در و پنجره های گرمابند استفاده می شود که علاوه بر سبکی وزن، سبب جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی و ورود صدا می شود. از ورق های نازک آلومینیوم یز میتوان جهت آب بندی استفاده کرد زیرا این ورق ها کمترین میزان انتقال حرارت را دارند. عمده آلیاژ های مصرفی در این صنعت بر پایه منیزیم، سیلیسیم و منگنز می باشند.  تقریبا 17 درصد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود.

کاربردهای آلومینیوم

کاربردهای آلومینیوم

صنعت حمل و نقل

صنعت حمل و نقل چه در خشکی، چه دریائی و چه هوائی به عنوان صنعت پر مصرف آلیاژ آلومینیوم در جهان محسوب می شود. کشتی های مخصوص حمل و نقل مسافر و بار و همچنین مترو ها و لوکوموتیو ها به دلیل کم بودن وزن آلومینیوم و همچنین مقاومت مناسب در برابر زنگ زدگی در مقایسه با فلزات دیگر از آلیاژ های آلومینیوم استفاده می کند.  حدود 27 درصد از آلومینیوم تولیدی در دنیا در صنعت حمل و نقل استفاده می شود.

صنعت هوافضا

در کاربردهای آلومینیوم به دلیل خصوصیات منحصر به فرد خود یک فلز مناسب برای صنعت هوافضا است. این فلز با تجارب تولیدات قبل، تغیرات فشار، داغ شدگى، تغیرات داغى و سردی، تغیرات رطوبتى، تغیرات شدید فشار هوایى، تغیرات شدید داغى و سردی هوایى، تغیرات شدید رطوبتى و … سازگار است. آلومینیوم به عنوان یک فلز سبک و مقاوم در برابر خوردگی، کاربرد های زیادی در ساخت قطعات هواپیما ها، ماهواره‌ ها و فضاپیما ها دارد. این فلز با آلیاژ های مختلفی مانند مس، منگنز، سیلیسیم، منیزیم و زیرکونیوم ترکیب می‌شود تا خصوصیات مورد نظر برای استفاده در صنعت هوافضا را داشته باشد. حدود 20 درصد آلومینیوم در صنعت هوافضا مصرف می‌شود.

صنعت الکترونیک

در کاربردهای آلومینیوم به دلیل خصوصیات الکتریکی و حرارتی خود یک فلز مناسب برای صنعت الکترونیک است. این فلز در ساخت قطعات الکترونیکی مانند ترانزیستور ها، دیود ها، ال ای دی ها، آنتن ها و … کاربرد دارد. آلومینیوم به عنوان یک رسانای برق خوب عمل می‌کند و همچنین قابلیت انتقال حرارت را نیز دارد. این فلز با استفاده از روش ‌های مختلف نظیر اکسیداسیون و نانولوله ‌سازی تبدیل می‌شود که در ساخت قطعات الکترونیک پیشرفته کاربرد دارند. حدود 10 درصد آلومینیوم در صنعت الکترونیک مصرف می‌شود.

صنعت بسته بندی

به عنوان یک فلز غیر سمی و قابل بازگرداندن به چرخه تولید، گزینه‌ای مناسب برای صنعت بسته بندی است. این فلز در ساخت قاب های نگهدارنده، جعبه های آب نبات، کاسه های غذای پخته شده، کاغذ آلومینیوم و … کاربرد دارد. آلومینیوم به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، نفوذ ناپذیری نسبت به گاز ها و بخارات، قابلیت شکل پذیری و انعطاف پذیری، ظاهری زیبا و درخشان و همچنین قابلیت حفظ خواص غذای بسته بندی شده، یکی از مواد مورد علاقه صنعت بسته بندی است. حدود 15 درصد آلومینیوم در صنعت بسته بندی مصرف می‌شود.

صنایع دیگر

در صنایع دیگر نظیر صنعت شیمیایی، صنعت نفت و گاز، صنعت کشاورزی، صنعت بهداشت و درمان، صنعت آشپزخانه و … نیز کاربرد های متنوع و مفیدی دارد. این فلز به دلیل خصوصیات منحصر به فرد خود یک فلز پرکاربرد و پرطرفدار است که روز به روز مصارف جدیدی برای آن پیدا می‌شود.

نتیجه گیری

خریدار ضایعات آلومینیوم یک فلز سبک، مقاوم، شکل پذیر، زیبا و بازگرداندنی است که در صنایع مختلف کاربرد های گسترده‌ای دارد. این فلز با تولید آلیاژ های مختلف با خصوصیات مورد نظر، قابل استفاده در شرایط مختلف است. این فلز همچنین به عنوان یک فلز غیر سمی و قابل بازگرداندن به چرخه تولید، گزینه‌ای مناسب برای حفاظت از محیط زیست است.