خریدار ضایعات در کرج

خریدار ضایعات در کرج

خریدار ضایعات در کرج که بهترین مرکز خریدار ضایعات در کرج بی شک آرمین ضایعات میباشد. که توسط رضا نعمتی اداره میشود میباشد ک با سابقه بیش از 20 سال در شهرهای استان البرز حرف اول را میزند , جهت ارتباط با ما برای فروش ضایعات در کرج با شماره زیر تماس بگیرید.

آرمین ضایعات 09127308707

مرکز خرید ضایعات در کرج

مرکز خرید ضایعات در کرج که بنگاه انبار مرکزی ضایعات میباشد که با تسویه نقدی در محل باسکول در خدمت مشتریان عزیز میباشد جهت فروش ضایعات در مرکز خرید ضایعات در کرج با ما تماس بگیرد.

آرمین ضایعات بهترین خریدار ضایعات در تهران

بنگاه ضایعات کرج

بنگاه ضایعات کرج توسط بزرگترین خریدار ضایعات در تهران اداره میشود که با بیش از 20 سال سابقه در زمینه خرید و فروش ضایعات در خدمت همشهریان کرجی میباشد , بنگاه ضایعات کرج با تسویه نقدی در خدمت شما عزیزان میباشد.

خریدار ضایعات آهن در کرج

خریدار ضایعات آهن در کرج توسط آرمین ضایعات که با خرید ضایعات آهن در کرج در خدمت مشتریان عزیز میباشد , بنگاه ما خریدار ضایعات آهن کرج میباشد که با تسویه نقدی در خدمت شما مشتریان میباشد.

خریدار ضایعات آلومینیوم در کرج

خریدار ضایعات آلومینیوم در کرج توسط بنگاه ضایعاتی آرمین در خدمت شما عزیزان میباشد , ضایعات آلومینیوم عمده و خرده شما را در کرج خریداریم که با تسویه نقدی در محل باسکول تسویه حساب میکنیم .

قیمت ضایعات آهن در کرج

قیمت ضایعات آهن در کرج بستگی به قیمت روز ضایعات آهن در کرج میباشد که جهت فهمیدن قیمت در کرج باید با ما تماس بگیرید که در بالا شماره تماس را ذکر کردیم , قیمت ضایعات آهن در کرج بستگی به قیمت دلار و صادرات و تولید و تورم بستگی دارد که هر لحظه متغییر میباشد قیمت ها.

آشنایی با پروفیل سپری و انواع آن

پروفیل سپری

پروفیل سپری‌  پروفیل سپری یک مقطع اغلب فلزی با سطح مقطع T شکل یکنواخت در طول بلند خود است. در سپری‌های استاندارد، دو ورق با عرض کم را به‌صورت عمود بر هم قرار می‌دهند و این پروفیل ساخته می‌شود. به ورق عمودی، جان و به ورق افقی، بال سپری گفته می‌شود. جان سپری، قدرت مقاومت در برابر تنش‌های خمشی و برشی را دارد. بال سپری هم، به‌واسطه افقی بودن می‌تواند در برابر تنش‌های فشاری مقاومت کند.پروفیل‌های سپری معمولاً در شاخه‌های 6 و 12 متری و با سایزهای مختلف که با ضخامت آنها مطابق دارد، به بازار عرضه می‌شوند. سپری‌های تولیدشده در ایران، معمولا‌ً ضخامتی بین 0.9 تا 2.5 میلی‌متر دارند. همچنین، در کشورمان، نوع فولادی این پروفیل مطابق با استانداردهای DIN 10055، DIN 1022 و DIN 59051 ساخته می‌شود.

آرمین ضایعات بهترین خریدار ضایعات در تهران

مراحل ساخت پروفیل سپری

مراحل ساخت پروفیل سپری :

پروفیل سپری آهنی به دو صورت تولید می‌گردد: روش نورد گرم و روش نورد سرد. در ادامه به معرفی هر دو روش تولید این پروفیل پرداخته‌ایم:

 1. پروفیل سپری به روش نورد گرم:

در روش نورد گرم، شمش‌های آهن با سطح مقطع بالاتر از 230 در درون کوره، گداخته می‌شوند. سپس این شمش‌های گداخته‌شده را از میان قالب‌های اولیه عبور می‌دهند.
این اولین نوردی است که بر روی این شمش‌ها انجام می‌گردد. برای رسیدن به شکل نهایی پروفیل سپری، این نورد باید طی چند مرحله تکرار شود. در طول نورد اولیه، قطعات را اسکین پاس می‌کنند تا خواص مکانیکی پروفیل به‌دست آمده، بهتر شود. در طی مراحل نورد، اعوجاج زیادی در طول قطعه گداخته پدید می‌آید که با استفاده از قالب‌های فشاری رفع می‌گردند. در نهایت، پروفیل تولیدشده به واحد خنک‌سازی منتقل می‌شود. سپس، محصول نهایی را به واحد بسته‌بندی و کنترل کیفی می‌فرستند.

۲.پروفیل سپری به روش نورد سرد:

نوع نورد سردی که برای تولید پروفیل تی استفاده می‌شود، پرس کردن است. در این روش، با استفاده از قالب‌های پرسی، پروفیل شکل‌دهی می‌شود.
علاوه بر دو روش گفته شده، می‌توان با برش یک تیرآهن معمولی یا بال پهن به دو پروفیل پرسی دست پیدا کرد. برای این منظور، وسط بال را پیدا می‌کنند و با روش‌های برشی مختلف، تیرآهن را از وسط طولی آن برش می‌زنند. بیشتر از برش هوا (گاز استیلن) برای این‌کار استفاده می‌گردد. بعد از برش کاری، لبه بریده‌شده در دو نیمه باید سنگ‌زنی شود. یک روش دقیق‌تر و ظریف‌تر برای تبدیل تیرآهن به دو پروفیل پرسی، استفاده از برش پلاسمایی است که نیاز به دستگاه مخصوص دارد.پروفیل‌های سپری با جنس آلومینیوم، مس و برنج، با روش اکستروژن تولید می‌شوند. در این روش، ماده اولیه با مواد افزودنی میکس و ذوب می‌گردند. سپس، مواد ذوب‌شده به درون قالب اکستروژن که دارای سطح مقطع تی شکل است ریخته یا فشرده می‌شود. نتیجه، یک پروفیل با سطح مقطع تی خواهد بود که از حمام آب عبور داده می‌شود تا خنک گردد

آشنایی با انواع پروفیل سپری

آشنایی با انواع پروفیل سپری :پروفیل‌های سپری از نظر روش ساخت، به دو نوع نورد گرم و سرد تقسیم می‌شوند. استفاده از فن نورد گرم برای ساخت سپری متداول‌تر است و کیفیت قطعات تولیدی نیز بهتر است. علاوه بر این، قیمت تمام‌شده پروفیل تی نورد گرم، پائین‌تر از نوع سرد آن است.

از نظر جنس، پروفیل‌های سپری را می‌توان به پنج دسته فولادی (استیل)، آهنی، مسی، آلومینیومی و برنجی تقسیم کرد. هر کدام در صنایع مختلف و موارد متفاوتی کاربرد دارند. خود سپری‌های آهنی و فولادی نیز در دو دسته فابریک و نوردی قرار می‌گیرند.

پروفیل سپری فابریک دقیقاً مطابق با استاندارد مشخص‌شده در جدول اشتال ساخته می‌شود. به بیان دیگر، ابعاد، وزن، عرض و ضخامت بال و جان این نوع از سپری‌ها دقیقاً مطابق با جدول اشتال است. سپری آهنی نوردی، وزن کمتری دارد و عرض و ارتفاع بال و جان آن هم همیشه با هم مساوی نیست. از این نظر، پروفیل‌های سپری آهنی را می‌توان به سه گروه مجزا تقسیم کرد:

 • سپری متساوی‌الاضلاع: در این نوع سپری، جان سپری، دقیقاً عرضی برابر با نصف بال دارد و درست در وسط بال قرار می‌گیرد. به بیان دیگر، عرض و ارتفاع این نوع سپری با هم برابر است.
 • سپری با اضلاع نابرابر: در این نوع از سپری‌های فولادی نورد، ارتفاع سپری نصف عرض است.
 • سپری با ارتفاع زیاد: در سپری‌های با ارتفاع زیاد، برخلاف نوع دوم، ارتفاع بسیار زیادتر از عرض است.

پروفیل‌های سپری، همان‌طور که تا الان دیدید، در دسته پروفیل‌های باز قرار می‌گیرند. با این همه، یک نوع پروفیل سپری بسته هم داریم که به پروفیل 507 یا قوطی سپری معروف است. این نوع سپری، یک سطح مقطع توخالی بسته مربعی دارد. امتداد دو ضلع جانبی آن در پائین، با یک زاویه 90 درجه خم شده است و دو بال کوچک در دو طرف آن می‌سازند. جنس این پروفیل از فولاد ST37 است که معمولاً دو میلی‌متر ضخامت دارد. از پروفیل 507، برای سبک‌سازی و استحکام سازه‌های فولادی و ساخت درب و پنجره استفاده می‌شود.

کاربرد و مزایای پروفیل سپری

کاربرد و مزایای پروفسل سپری : پروفیل‌های سپری، توان باربری بالایی همانند تیرآهن دارند، اما فضای کمتری را نسبت به آن اشغال می‌کنند و وزن پائین‌تری هم دارند. از این رو، در شرایطی که مهندس طراح ساختمان مناسب بداند، می‌توان از پروفیل فولادی سپری به‌جای تیرآهن‌های مرسوم یا بال پهن استفاده کرد.

درب و پنجره
سقف‌های شیشه‌ای یا نورگذر و نورگیرها
کلاف‌بندی دیوارهای بنایی (وال‌پست)
محکم‌سازی اسکلت گلخانه
مهارکننده در ساختمان‌ها
نماکاری خشک یا خشکه‌کاری
در صنعت سدسازی برای برخی از قسمت‌های سد
کناره‌های جاده و اتوبان

در صنعت پل‌سازی برای کناره‌های پل‌های ثابت یا متحرک و اتصال ستون‌ها به پل
ستون و خرپا در سازه‌های فولادی
اتاقک ماشین‌های سنگین مثل تریلی
برای تقویت بتن فوندانسیون
سقف‌سازی در محیط‌های مرطوب

 

آشنایی با پروفیل سی پرلین

پروفیل سی پرلین

پروفیل سی پرلین : پروفیل پرلین یک تیر یا میله افقی است که برای پشتیبانی ساختاری در سازه‌ ها و اغلب در قسمت زیر سقف استفاده می‌ شود. این پروفیل یا توسط تیرهای ساختمان و یا توسط دیواره ‌های خودش، پشتیبانی و حمایت می ‌گردد. از این نوع پروفیل‌ اغلب در ساختمان ‌های اسکلت فلزی استفاده می ‌شود ولی بعضاً در ساختمان ‌هایی با اسکلت چوبی نیز می ‌تواند جایگزین بعضی از تیرها شود. پرلین ‌های سقف، وزن عرشه سقف را تحمل می ‌کنند. عرشه سقف در واقع یک پنل چوبی، تخته لایه یا فلزی است که سطح سقف را به وجود می‌ آورد. این سطح معمولاً با نوعی ماده عایق در برابر شرایط محیطی پوشانده می ‌شود. این ماده عایق می‌ تواند بتن و یا سایر مواد عایق باشد.

پرلین ‌ها بارها و نیروهای سقف را به عناصر ساختاری اصلی که نگه ‌دارنده و محافظ سقف هستند، منتقل می ‌کنند. شکل و آرایش پرلین ‌ها بستگی به نوع و میزان بارها و فشارهای وارده به سقف و همچنین طول ورق ‌های محدودکننده دارد. پرلین ‌ها دارای انواع مختلفی می ‌باشند که بر اساس متریالی که از آن ساخته ‌شده ‌اند و شکلی که دارند، طبقه‌ بندی می ‌شوند. پرلین ‌های مختلف استفاده‌ های مختلفی نیز دارند. از جمله این موارد استفاده می‌ توان به تکیه ‌گاهی برای دیوارها و یا تیرچه‌ های کف سازه اشاره کرد.پرلین ‌های استیل و فولادی جای پرلین ‌های چوبی را گرفته ‌اند. این پرلین ‌ها سبک ‌وزن هستند، ابعادشان ثابت است و در تغییرات شدید دمایی به ‌طور متوسط و نرمالی منبسط و منقبض می ‌گردند. اکثر پرلین‌ های فولادی توسط نورد سرد ساخته می ‌شوند که هزینه ساخت آن در مقایسه با نورد گرم، کمتر است.

مشخصات پروفیل سی پرلین

مشخصات پروفیل سی پرلین :پروفیل C در ابعاد و ضخامت های متنوعی تولید می شوند. این پروفیل ها معمولا در شاخه های 6 متری در ضخامت های 2.5،2 و 3 میلیمتر تولید و روانه بازار میگردد. ابعاد پروفیل سی پرلین بر حسب ارتفاع آن بیان میشود. پروفیل C180 ارتفاعی برابر با 180 میلیمتر دارد.

 1. ضخامت پروفیل سی پرلین: 3،2.5،2 و 4 میلیمتر
 2. طول پرئفیل سی پرلین : 6 متر
 3. ارتفاع پروفیل  سی پرلین : 160 الی 240 میلیمتر
 4. وزن شاخه پروفیل C: بین 23 الی 55 کیلوگرم

کاربرد پروفیل سی پرلین

کاربرد پروفیل سی پرلین :

از جمله موارد کاربرد پروفیل سی پرلین می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در سقف ‌ها

از پروفیل سی پرلین به‌ عنوان پوششی برای سقف ‌های سبک صنعتی، مانند سقف کارخانه‌ ها و سوله ‌ها، سقف کارگاه ‌ها و غیره استفاده می ‌شود.

 • استفاده در دیوارهای با کاربرد غیر باربری

از پروفیل سی پرلین در دیوارهای غیر باربر (دیوارهایی که وزن اصلی ساختمان را تحمل نمی ‌کنند) استفاده می ‌شود.

 • استفاده در دیوارها و ستون ‌ها

پروفیل سی پرلین در پوشش دیوارها نیز استفاده می ‌گردد. همچنین می ‌توان از آن در اتصال ستون ‌هایی که فاصله زیادی از هم دارند نیز استفاده کرد.

 • استفاده‌ های دیگر

می‌ توان از پروفیل سی پرلین در قاب ‌بندی درها، پیرایش سقف، پیرایش پنجره ‌ها، ریل‌ های جانبی و ریل‌ های نرده ‌ای استفاده نمود.

مزایای پروفیل سی پرلین

مزایای پروفیل سی پرلین :از جمله مزایای استفاده از پروفیل سی پرلین C purlin می ‌توان موارد زیر را نام برد:

 • پرلین C دیواره نازک، وزن سبک، استحکام بالا و عملکرد عالی دارد.
 • از آن ‌جایی‌ که ظرفیت باربری و انتقال بارها و فشارها در این پروفیل بسیار بالا است، از نظر قیمت پروفیل سی پرلین و مصالح حدود 40 درصد نسبت به ساختمان ‌های ساخته ‌شده با فولاد سنگین، بهتر عمل می ‌کند.
 • تهیه، تولید و حمل ‌و نقل این پروفیل به‌ راحتی انجام می ‌شود، بنابراین روند ساخت ساختمان ‌های فولادی را سرعت می ‌بخشد.
 • استفاده از پروفیل سی پرلین در ساخت ساختمان مقرون ‌به‌ صرفه است و مونتاژ قابل ‌اعتمادتری دارد.
 • این پروفیل دچار شکستگی نمی ‌شود و بنابراین برای استفاده در سقف‌ ها، تیرها و ستون ‌ها توصیه می ‌شود.
 • استفاده از این پروفیل‌ در ساختمان ‌های اسکلت فلزی مخصوصاً در کشورها و مناطق زلزله ‌خیز از جمله ایران به ‌شدت توصیه می‌ گردد.
 • اضافه و کم کردن قطعات و حمل قطعات پروفیل سی پرلین آسان است.
 • این پروفیل‌ قابل بازیافت و سازگار با محیط ‌زیست می ‌باشد.

مراحل ساخت پروفیل سی پرلین

مراحل‌ساخت پروفیل سی پرلین :

پروفیل سی پرلین جز آن دسته از پروفیل‌های فولادی با مقاطع باز محسوب می‌شود. به طور کلی، تولید این دسته از پروفیل‌ها در سه مرحله انجام می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. این سه مرحله عبارتند از:

تهیه مواد اولیه 

کارخانجات ایرانی موفق شدند که بیشتر مواد اولیه برای ساخت پروفیل‌ها را از طریق فولاد مبارکه تهیه کنند و باقی مواد مورد نیاز را هم از کشورهایی همچون برزیل، آسیای میانه و اروپای شرقی تهیه کنند. برای ساخت پروفیل، باید ورق‌های مورد استفاده، ترکیبات شیمیایی خاصی داشته باشند و علاوه بر آن، از خواص مکانیکی قابل توجهی نیز برخوردار باشند تا در فرآیند تولید مشکلی ایجاد نشود.

ورقه‌های مورد استفاده در این فرآیند، دارای استانداردهای ST37.2، JIS G 3131 و G 3132 هستند. ترکیبات شیمیایی موجود در آن‌ها شامل سلیس با 0.35، فسفر 0.04، منگنز 0.5، گوگرد 0.04 و کربن 0.1 تا 0.3 می‌شود. در نهایت، پس از تعیین مشخصات ابعادی که دارند، در بخش‌های مختلف انبار شده تا وارد پروسه ساخت پروفیل بشوند.

برش کلاف به صورت نوار

با استفاده از دستگاه برش، کلاف‌های تهیه شده را به نوارهایی با اندازه مشخص تبدیل می‌کنند. این دستگاه‌ها در کل به دو دسته نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تقسیم می‌شوند. قسمت‌های مختلف این دستگاه برش شامل بخش ذخیره کلاف، ضربه‌گیر، سیستم بازکننده طوقه‌های کلاف، میز حمل‌کننده، کلاف گیر، سیستم کنترل‎کننده تنظیمات، صاف‌کننده ورق، گیوتین و قرقره‌های هدایت ورق، غلتک‌های تغذیه ورق، قسمت اصلی برش، غلتک‌های جدا‌کننده نوارهای بریده شده، نگه‌دارنده نوارها و قسمت جمع‌آوری هستند.

• در این مرحله، ابتدا کلاف‌ها روی کلاف‌گیر قرار می‌گیرند و به دور آن می‌چرخند.
• بعد از باز شدن طوق‌ها، سر ورق‌ها را به زیر غلتک‌های صاف‌کننده هدایت می‌کنند.
• هنگامی که ورقه‌ها به طور کامل صاف و تخت شدند، گیوتین سر ورق‌ها را می‌برد تا در هنگام جوشکاری، مشکلی ایجاد نکنند.
• غلتک‌های تغذیه دو عدد شفت اصلی محرک دارند، که بر روی آن‌ها تیغه‌هایی از جنس فولاد قرار گرفته‌است.
• برای آزمایش میزان سختی تیغه‌ها، بر روی آن‌ها عملیات حرارتی انجام می‌دهند که مطمئن شوند، میزان سختی آن بین 59 تا 61 راکول باشد.
• همچنین فواصل این تیغه‌ها متناسب با عرض نوارهای مورد استفاده تنظیم می‌شود، که بر اثر عبور از بین آن‌ها به بهترین شکل برش داده شوند.
• در بخش بعدی، این نوارهای بریده شده، به سمت جلو حرکت می‌کنند و از دو عدد شفت جدا‌کننده عبور داده می‌شوند.
• بعد از عبور از شفت‌های جداکننده،  نوارها، در گیره مخصوصی که در بخش نوار جمع کن قرار گرفته، گیر می‌کنند.
• در این وضعیت قطر نوار جمع کن، توسط سیستم هیدرولیکی قرار گرفته در دستگاه، به اندازه چند سانتی‌متر باز می‌شود.
• با باز شدن قطر نوار جمع کن، داخلی‌ترین لایه ورق جدا می‌شود و به راحتی نوارها به واسطه میز متحرک به سمت محور اصلی حرکت می‌کنند و به خارج از دستگاه هدایت می‌شوند.
• در نهایت نیز نوارها را دسته‌بندی و به بخش‌های گوناگون خط تولید منتقل می‌کنند.

ساخت پروفیل

روش تولید پروفیل به امکاناتی که دستگاه‌های ماشینی در اختیار سازنده می‌گذارند، بستگی دارد. اکثراً پروفیل‌های سی پریل به صورت مستقیم تولید می‌شوند. دستگاه‌های لازم برای تولید پروفیل دارای بخش‌های فرمینگ اولیه، تغذیه نوار، گیوتین، قسمت جوش سر و ته نوار، انباره، فرمینگ نهایی، قسمت جوش دو لبه‌ی پروفیل، براده برداری، خنک کننده، برش یا راه اتوماتیک، سایزینگ با تعداد 4 الی 12 دروازه، شتاب دهنده و در آخر میز تخلیه هستند.ممکن است که بعضی از دستگاه‌ها نتوانند تمام بخش‌های نام برده را برای ساخت پروفیل پشتیبانی کنند، ولی نکته قابل توجه این است که عملکرد اصلی این دستگاه‌ها در کل فرآیند تولید باید به روش سرد انجام پذیرد.

 

بازیافت فولاد های ضد زنگ

بازیافت فولاد ضد زنگ

بازیافت فولاد ضد زنگ : عناصر آلیاژی اولیه فولاد ضد زنگ – کروم ، نیکل و مولیبدن – بسیار ارزشمند هستند و به راحتی قابل بازیافت می باشند.
طبق اعلام انجمن فولاد ضد زنگ انگلیس ، هر ماده از جنس استنلس استیل تقریباً 60 درصد بازیافت می شود. در سال 2007 ، حدود 27 میلیون تن فولاد تولید شد ، که تقریباً 16 میلیون تن فولاد ضدزنگ بازیافت شده و سایر مواد برای تولید این مقدار استفاده شد.
به گزارش آرمین ضایعات انواع معمول قراضه فولاد زنگ نزن (ضایعات استیل) شامل تراشه‌ها و قطعات فولاد زنگ نزن حاوی عناصر آلیاژی کروم و نیکل است. به عنوان مثال براده‌های تراش کاری فولاد زنگ نزن حاوی 16 درصد کروم و 7 درصد نیکل است. این قراضه‌ها در مرحله تهیه و ساخت مخازن، لوله‌ها و سایر تجهیزات تولید می‌شوند.

آرمین ضایعات بهترین خریدار ضایعات در تهران

طبقه بندی و سازماندهی

طبقه بندی و سازماندهی :در اقتصاد تولید فولاد از قراضه، جدایش و طبقه بندی نقش مهمی را ایفا می‌کند. حضور عناصر مضر به ویژه مس و قلع در قراه فولاد کربنی، بر کاربری فولاد زنگ نزن تولید شده تاثیرگذار است. زیرا این آلیاژها در دماهای بالاتر و در محیط‌های با خورندگی بیشتر کاربرد دارند. با توجه به مطالب فوق، در فرایند بازیافت قراضه فولاد زنگ نزن لزوم استفاده از فناوری‌های آماده سازی، طبقه بندی و جدایش بدیهی بوده و در ادامه تشریح می‌شوند.

 1. آماده سازی و طبقه بندی دستی : در این مرحله حذف سایر اجزاء از قراضه با دست انجام می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به حذف دستی مبدل‌های کاتالیزوری از قراضه خودرواشاره نمود. از طرف دیگر برای تسهیل ورود قراضه به کوره، قطعات بزرگ مانند مخازن ذخیره سازی و صفحات می‌بایست برش داده شوند. بدین منظور از مشعل، سنگ‌شکن و خردکناستفاده می‌شود.
 2. جدایش مغناطیسی : از این روش برای جدایش فولادهای زنگ نزن مغناطیسی و نیکل از فولادهای زنگ نزن غیرمغناطیسی استفاده می‌گردد. با این وجود، معمولاً از آن برای جدایش فولاد زنگ نزن از آهن و فولاد استفاده نمی‌شود.
 3. عدل سازی و فشرده سازی : قراضه‌های آزاد و قطعات نازک و با چگالی کم (مانند مخازن و لوله‌ها) را معمولاً عدل سازی یا بریکت سازی می‌کنند. دستگاه عدل سازی به صورت قطعه‌ای سنگین بوده که توسط سه چکش هیدرولیکی قراضه را فشرده می‌کند. در دستگاه بریکت سازی نیز قراضه‌های کوچک با عبور از بین دو غلتک در حال چرخش متقابل به بریکت تبدیل می‌شوند. استفاده از این روش‌ها هزینه‌های حمل و نقل را کاهش داده و سبب سهولت در تغذیه مواد به کوره می‌شود.
 4. خردایش : به منظور کاهش ابعاد قطعات فولاد زنگ نزن حجیم استفاده می‌شود. همان طور که قبلاً تشریح شد بازیابی فولاد زنگ نزن موجود در خودروها از پسماند حاصل از خردایش خودروها صورت می‌گیر
 5. جدایش با جریان گردابی : در برخی جداکننده‌های فلزات غیر آهنی از جریان گردابی برای بازیافت فلزات آهنی و فولاد زنگ نزن از پسماند حاصل از خردایش استفاده می‌شود 
 6. جدایش با واسط سنگین :  در این روش از خاصیت اختلاف چگالی بین کانی موردنظر و باطله استفاده می شود.محدوده کارایی این روش بیشتر برای ذرات درشت می باشد.این روش در برخی جدا کننده‌های فلزات غیرآهنی به منظور بازیافت فلزات غیرآهنی و فولادهای زنگ نزن از پسماند حاصل از خردایش مورد استفاده قرار می‌گیرد 
 7. کوره گداز تفریقی : از این نوع کوره جهت جدایش آلومینیوم، روی و سرب همراه با فولادهای زنگ نزن و همچنین حذف آلودگی‌ها استفاده می‌شود.

نحوه بازیافت فولاد ضد زنگ

نحوه بازیافت فولاد ضد زنگ :فولادهای زنگ نزن در کوره‌های قوس الکتریکی تولید می‌شوند. در فرایند تولید، به منظور تنظیم ترکیب شیمیایی از مواد اولیه مختلفی مانند قراضه فولاد کربنی، قراضه فولاد زنگ نزن ( ضایعات استیل ) و فروآلیاژها استفاده می‌شود. ابتدا قراضه فولاد کربنی و زنگ نزن وارد کوره شده و مقدار مذاب مورد نظر را تامین می‌کنند. سپس کربن زدایی فولاد با کمک لانس‌های اکسیژن انجام شده و طی آن قسمتی از کروم نیز اکسید شده و وارد سرباره می‌شود. لذا به منظور بازیابی کروم به مذاب، سرباره با فروسیلیسم یا فروسیلیکوکرم احیا می‌گردد. ترکیب مذاب نیز با افزودن فروکروم و فرونیکل تنظیم می‌شود و در نهایت مذاب ریخته‌گری می‌گردد. از آنجا که میزان تصفیه در حین ذوب فولادهای زنگ نزن ناچیز است، از روش متالورژی پاتیلی (عملیات صورت گرفته بر روی مذاب فولاد درون پاتیل) بهره گرفته می‌شود. در این فرایند علاوه بر حذف گوگرد، اکسیژن، هیدروژن و کربن، افزودن فروآلیاژها با بازیابی بسیار بالا و کاهش یا افزایش دمای مذاب تا حد مطلوب برای ریخته گری مداوم صورت می‌گیرد.

برای انجام متالورژی پاتیلی مذاب فولاد از کوره فولاد سازی (اکسیژنی یا الکتریکی) به درون پاتیل تخلیه می‌شود. اغلب پاتیل‌ها تمام فولاد تولیده شده در یک دوره گرمایش کوره را نگهداری می‌کنند. سرباره موجود روی سطح فولاد در پاتیل نقش لایه محافظ را دارد. سرباره اضافی نیز به کمک ناودان درون بوته‌ای جریان یافته و یا با ریختن آن بر روی زمین، منجمد و در نهایت جمع‌آوری می‌شود. فرآیندهای تصفیه پاتیلی شامل تصفیه پاتیلی بدون سرپوش، تصفیه پاتیلی با سرپوش و تصفیه پاتیلی تحت خلأ می‌باشند.

 

بازیافت نخاله های ساختمانی

بازیافت نخاله ساختمان

بازیافت نخاله ساختمانی نخاله‌ های ساختمانی که از آن با عناوین دیگری همچون ضایعات ساختمانی، پسماندهای ساختمانی، زباله‌ های ساختمانی، زائده‌ های ساختمانی و دور ریزهای ساختمانی و حتی طلای کثیف نیز یاد می‌ شود، زندگی شهری امروز را تحت‌ تاثیر قرار داده‌ اند. اگرچه از این مواد که حاصل پروژه‌ های عمرانی یا عملیات ساخت‌ و ساز هستند، اغلب به عنوان یک آلاینده زیست‌ محیطی در ایران و جهان یاد می‌ شود اما سال‌ هاست تولید ثروت از طریق مدیریت بازیافت نخاله‌ های ساختمانی، مورد توجه ویژه کارشناسان صنعت ساختمان و فعالان این حوزه است.

به گزارش آرمین ضایعات از آنجایی که عمدتا این ضایعات، حجم زیادی را اشغال می کنند، در مناطق شهری، یک معضل بزرگ تلقی می شوند. امروزه بازیافت نخاله های ساختمانی این معضل را به یک فرصت در کشور های مختلف تبدیل کرده است.

تاثیرات بازیافت نخاله ساختمان

تاثیرات بازیافت نخاله ساختمان: صنعت ساختمان، 40 درصد کل مواد خام کره زمین و 12 درصد مصرف آب جهان را شامل می‌ شود. همچنین 40 درصد از منابع انرژی جهان برای فعالیت‌ های ساختمانی به مصرف می‌ رسد. 25 درصد کل چوب مصرفی در جهان نیز برای پروژه‌ های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از این رو، میزان اتلاف مصالح و نخاله‌ های ساختمانی بر وضعیت محیط‌ زیست، اقتصاد و شرایط اجتماعی کشورها، تاثیر گسترده‌ ای دارد.

تحقیقات بین‌ المللی نشان می‌ دهد حجم نخاله‌ های ساختمانی در بین سایر زباله‌ های دنیا، حدود 13 تا 29 درصد است که آمار بالایی محسوب می‌ شود. البته برخی پژوهش‌ ها نیز درصد نخاله‌ های ناشی از عملیات ساخت و تخریب ساختمان را حدود 23 تا 33 درصدِ کل زباله‌ های خشک شهری عنوان کرده‌ اند. به گفته صاحبنظران این حوزه، نخاله‌ های ساختمانی از لحاظ وزنی، حدود 15 تا 30 درصد از کل ضایعات جامد یا مواد دور ریخته‌ شده توسط اجتماعات شهری، ضایعات کشاورزی، پسماندهای معادن و زباله‌ های صنعتی را تشکیل می دهند. این آمار و ارقام از یک‌ سو نگرانی‌ های ناشی از دفن این زباله‌ ها را تشدید می‌ کند و از سوی دیگر بیانگر این است که بازیافت این نخاله‌ ها و ضایعات ساختمانی، به حفظ محیط زیست و درآمد زایی منجر می‌ شود.

طبقه بندی انواع نخاله ساختمانی

 • طبقه بندی انواع نخاله ساختمانی:نخاله های ساختمانی شامل طیف متنوعی از ضایعات از جمله ضایعات آهنی و غیر آهنی، گچ، آجر، کاشی، قیر، بتن و شیشه، عایق ها، سیم و کابل های برق، چوب، پلاستيک، بلوک های سیمانی، لوله های برق کشی، پلاستيک و … هستند.
 • گروه دوم: عایق، میخ، سیم برق، میلگرد به عنوان ضایعات مصالح ساختمانی و مصالح لایروبی، کنده درختان و قلوه سنگ‌ ها به عنوان ضایعات حاصل از فرایند آماده‌ سازی یک پروژه ساختمانی. این نخاله‌ ها، ممکن است سرب، آزبست یا سایر مواد خطرناک باشند.
 • گروه سوم: آجر، بتن و چوب، عمده‌ ترین پسماندهایی هستند که مقدار آنها برابر با 10 تا 15 درصد کل مصالح ساختمانی است.
 • گروه چهارم: خاک، شیشه، گچ، بتن، سرامیک، سیمان، چوب، قیرگونی و سایر مواد مشابه.
 • گروه پنجم آجر، بتن، سنگ ساختماني، قطعات گچي، چوب، پلاستيک و فلزات.
 • گروه ششم: نخاله‌ ها مفهومی فراگیر دارند و مصالح مختلف مانند سنگ‌، آجر، بلوک، گچ‌، فولاد، شیشه، الوار، مصالح حاصل از لوله‌ کشی و برق‌ کشی، پوشش آسفالت بام و… را نیز شامل می‌ شود. این مواد یا در محیط‌ زیست و حوادث طبیعی مانند زلزله، توفان، سیل و… تولید شده‌ اند و یا حاصل عملیات ساخت‌ و ساز و تخریب هستند.

هدف بازیافت نخاله ساختمان

هدف بازیافت نخاله ساختمان:انواع نخاله‌ های ساختمانی، موضوع بازیافت این ضایعات، از دغدغه‌ های اساسی مدیران خصوصا مدیران شهری و شهرداری‌ هاست. در این رابطه، به‌ کارگیری دانش، فنون، ابزار و شیوه‌ هایی در فعالیت‌ های مختلف پروژه به منظور تحلیل، تصمیم‌ گیری، برنامه‌ ریزی، اختصاص منابع و کنترل مواد تولیدی ناخواسته در عملیات ساختمانی را مدیریت نخاله‌ های ساختمانی می‌ نامند.

تنظیم مجدد فعالیت‌ های ساخت‌ و ساز با هدف توسعه زیست‌ محیطی یعنی مصرف هوشمندانه منابع طبیعی، بهره‌ وری در مصرف انرژی، محدود کردن آلاینده‌ ها، توسعه اقتصادی به معنای بهره وری بالا، هزینه‌ های کم و سود بالاتر، توسعه اجتماعی به مفهوم افزایش سطح اشتغال، بهبود سلامت جامعه، افزایش بهره‌ وری فرآیند ساخت، از جمله اهداف مدیریت نخاله‌ ها یا ضایعات ساختمانی به شمار می‌ رود. همچنین برخی دیگر از صاحبنظران، جلوگیری از آلودگی محیط شامل آب، خاک و سنگ، بازیافت مصالح قابل‌ مصرف، هدایت صحیح مواد زائد به محل‌ های دفن و زیبا سازی را به عنوان اهداف بازیافت نخاله‌ های ساختمانی می‌ دانند.

اهمیت بازیافت نخاله ساختمانی

اهمیت بازیافت نخاله ساختمان:نخاله‌ های ساختمانی بازیافت‌ شده در کشورهای مختلف، متفاوت است اما در مجموع رایج‌ ترین کاربردهای نخاله‌ های ساختمانی را می‌ توان در موارد زیر برشمرد:

 • تهیه بتن
 • محوطه‌ سازی
 • راه‌ سازی
 • زیر سازی راه‌ ها
 • طراحی پارک‌ ها

استیل ۳۱۶ چیست؟

استیل ۳۱۶

استیل ۳۱۶ یک نوع استاندارد برای استیل‌ های حامل مولیبدن می ‌باشد. این استیل به همراه استیل ۳۰۴ از مهم ‌ترین انواع استیل‌ های ضدزنگ آستنیتی هستند. برخلاف باور بسیاری، این دو استیل با یکدیگر تفاوت ‌های خاصی دارند. تفاوت آن ‌ها برای تولیدکنندگان از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است تا هنگام تولید دچار اشتباه نشوند.

به گزارش خریدار ضایعات در تهران استیل 316 نوعی استیل از دسته ی استیل های آستنیتی ست که به دلیل داشتن 2 تا 3 درصد مولیبدیم شناخته شده است. افزودن مولیبدیم باعث شده است که استیل 316 مقاومت بالاتری نسبت به خوردگی داشته باشد. علاوه بر اینکه در برابر حرارت نیز مقاوم تر است. این گرید از استیل در محیط های اسیدی به کاربرده می شود. در واقع استیل 316 برای کار در محیط هایی که نیاز به حفاظت قوی در برابر خوردگی دارند طراحی شده است. به طور عمده از استیل 316 برای ساخت قطعات کوره، مانیفولد های تخلیه گاز، تجهیزات عکاسی و داروسازی و همچنین قسمت هایی از موتورهای جت به کار برده می شود. به طور استیل 316 کاربرد خاص دارد و در کاربردهای عادی بیشتر از سایز گریدها مانند 303 یا 304 و … استفاده می شود.

استیل ۳۱۶ داخل فرمولاسیون خود مولیبدن نیز دارد که مقاومت استیل را در برابر اسیدها، آلکالیدها و خوردگی ‌های کلری بالا می ‌برد. همین ویژگی ‌ها باعث شده است تا استیل ۳۱۶ از محبوبیت بسیاری برخوردار باشد و جایگاه خود را میان خریداران حفظ کند.

ویژگی استیل۳۱۶

ویژگی استیل۳۱۶ از لحاظ تشابه، استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ به یکدیگر بسیار نزدیک هستند و تشابهات بسیاری دارند. ویژگی ‌ها و خواص فیزیکی و مکانیکی استیل ۳۱۶ با استیل ۳۰۴ یکسان است. به همین منظور تشخیص تفاوت این دو استیل با چشم مسلح تقریباً کاری غیرممکن می ‌باشد. تفاوت‌ های عمده استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ با یکدیگر در نسبت اجزای مواد به ‌کار رفته و مقداری از ترکیب شیمیایی در استیل ۳۱۶ است که عبارتند از:

 • ۱۶ درصد کروم
 • ۱۰ درصد نیکل
 • ۲ درصد مولیبدن

با افزایش درصد نیکل و اضافه شدن مولیبدن، استیل ۳۱۶ مقداری از استیل ۳۰۴ به ازای هر اونس از این استیل گران ‌تر می ‌شود. اما جایی که استیل ۳۱۶ برتری خود را نشان می ‌دهد، زمانی است که بحث مقاومت در برابر خوردگی این دو فلز با یکدیگر مطرح می ‌شود. به‌ خصوص زمانی که این خوردگی در برابر محلول ‌های کلریدی و کلردار شده باشد. پس در زمان ‌هایی که بحث در معرض قرار گرفتن فلز در برابر نمک یا دیگر خورنده  ‌های قدرتمند مطرح باشد، استیل ۳۱۶ پیشنهاد می ‌شود زیرا عملکرد بهتری را از خود نشان می‌ دهد. چندین مورد از کاربردهای رایج استیل ۳۱۶ در زمینه های زیر هستند:

 • سبدهایی از جنس استیل ضد زنگ
 • بخش‌ های مورداستفاده در تجهیزات دریایی
 • محفظه و حصارهای الکتریکی
 • وسایل پزشکی و جراحی
 • تجهیزات دارویی
 • تجهیزات شیمیایی

استفاده از استیل ۳۱۶ در زمان‌ هایی که مقاومت در برابر اسید و دیگر خورنده ‌ها از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است، گزینه مناسبی برای استفاده می ‌باشد. چرا که در ساختار خود دارای مقداری مولیبدن است و جلوی خوردگی استیل را به ‌خوبی خواهد گرفت.

انواع ورق۳۱۶

انواع ورق ۳۱۶ استیل 316 دارای دو نسخه دیگر نیز هست که با نام های استیل 316L و 316H شناخته می شوند. گرید 316L مقدار کربن کمتری در مقایسه با استیل 316 دارد و در برابر حساسیت زایی (Sensitisation) مقاوم تر است. از این گرید در به طور گسترده در اجزایی که نیاز به جوشکاری دارند استفاده می شود. اما گرید 316H کربن بیشتری دارد و در حرارت های بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد استیل۳۱۶

از ورق استیل 316 در موارد زیر استفاده می شود

 • فرایندهای شیمیایی و پتروشیمیایی ( لوله های فشار، مخازن، مبدلهای حرارتی، سیستم های لوله کشی، فلنج ها، فیتینگ ها، شیرها و پمپ ها)
 • فرایندهای غذایی و نوشیدنی
 • دریایی
 • درمانی
 • تولید انرژی – هسته ای
 • فرایندهای داروسازی
 • پالایشگاه ها
 • عملیات آبی

مزیت استیل۳۱۶

مزیت استیل۳۱۶ مهم‌ ترین مزیت استفاده از استیل ۳۱۶ خواص ضدخوردگی این استیل می ‌باشد. به دلیل افزودن مولیبدن، این فلز مقاومت بیشتری را در برابر خوردگی از خود نشان می ‌دهد. البته اگر در محلی نیستید که خورندگی، عاملی مهم در تخریب باشد، می ‌توانید از استیل ‌های ۳۰۴ برای جلوگیری از افزایش هزینه ‌ها استفاده کنید. استیل‌ ۳۱۶ می ‌تواند در برابر محلول ‌های خورنده و استفاده ‌هایی که در آن‌ ها بحث خورندگی مطرح است، نظیر چربی بری با استفاده از بخار یا دیگر موارد پاک ‌کنندگی، مقاومت بهتری را از خود نشان دهد.

مزیت دیگر استفاده از استیل‌ ۳۱۶ استفاده در تجهیزات دریایی می ‌باشد. نمک و آب دریا، می ‌توانند به نحوه ‌های خاصی به فلزات صدمه وارد کنند. در کنار محیط خشن دریا و استفاده‌ های دریایی، نمک و کلریدهای موجود در آب دریا می‌ توانند حتی سخت ‌ترین فلزات را نیز بخورند. نمک حتی لایه حفاظتی اکسیدی استیل‌های ۳۰۴ را نیز از بین می‌ برد و چیزی به‌ جای نمی ‌گذارد. پس همین مسئله می ‌تواند استیل ۳۱۶ را به انتخابی مطلوب در این نوع استفاده‌ ها تبدیل کند.

مزیت آخری که می ‌توان برای استفاده از استیل‌ ۳۱۶ ذکر کرد، قابلیت ماندگاری بیشتر این نوع استیل‌ می ‌باشد. استیل‌ ۳۱۶ قابلیت خمشی و سختی بیشتری در مقایسه با استیل‌ ۳۰۴ دارد. به همین دلیل می ‌باشد که در سبدهای سیمی از این نوع استیل‌ استفاده می ‌شود. با استفاده از استیل ۳۱۶ می ‌توان سبدهای بادوامی ساخت که در شرایط مختلف به ‌راحتی از بین نخواهند رفت. برای مثال می‌ توان به سبدهای خرید موجود در فروشگاه ‌های زنجیره ‌ای اشاره کرد

پروفیل چیست و آشنایی با کاربرد آن

پروفیل

پروفیل در زمان قدیم برای ساخت در و پنجره از چوب و مواد طبیعی استفاده می‌شد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی انواع فلزات جای خود را با چوب عوض کردند. زیرا چوب هم زود خراب می‌شد و هم قیمت بالایی داشت. همچنین برای استفاده از چوب باید منابع طبیعی زیادی نابود می‌شد. به همین دلیل بعد از جنگ جهانی دوم سعی کردند که انواع فلزات را در قالب‌های مختلف برای ساخت در و پنجره و نرده و… طراحی کنند زمانی که فولاد را از طریق روش های مختلف مانند نورد، کشش یا فشردن شکل می دهند، یکی از محصولات کاربردی فولاد با نام پروفیل تولید می شود. پروفیل در انواع و اشکال مختلف تولید می شود، هر یک از انواع پروفیل استفاده ای خاص و متفاوت دارند. با توجه به نوع و نحوه تولید، پروفیل را برای کاربردهای متنوع در صنایع مختلف استفاده می کنند. یکی از شناخته شده ترین کاربردهای این محصول در تقویت بتن و سازه ساختمان است. تاکنون با توجه به نیاز صنایع مختلف انواع پروفیل در ابعاد و متریال گوناگون تولید شده ‌است امروزه دیگر موارد مصرف پروفیل محدود به در و پنجره ساختمان نمی‌شود. از صنایع نظامی تا صنایع خودروسازی گستره مصرف انواع پروفیل است. در ساختمان هم در سقف و ناودانی تا سازه اصلی ساختمان کاربرد دارد. پروفیل‌ها معمولا از جنس فولاد هستند. دسته‌ای از آن‌ها با جوش به هم متصل می‌شوند و دسته‌ای دیگر بدون درز هستند. پروفیل‌های بدون درز نیاز به استفاده از دستگاه جوش ندارند.

پروفیل ساختمانی

پروفیل ساختمانی : پروفیل به طور کلی در دو نوع صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد پروفیل‌های ساختمانی بیشتر در ساخت در و پنجره و نرده کاربرد دارند و پروفیل‌های صنعتی بیشترین کاربردشان در صنایع خودرو است

 1. بخش عمده ای از پروفیل در ساخت درب و پنجره آهنی استفاده می شود.
 2. نمونه هایی از پروفیل با اشکال مربع و مستطیل که ابعادی کوچک دارند، برای نرده های فلزی درب و پنجره های منازل، حفاظ کنار پله ها، حفاظ نرده ای برای دیوارهای کارخانه و زمین های خصوصی، نرده پیاده روها و خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. مدل های قوطی ستونی مربع و مستطیل شکل که دارای ابعاد بزرگ تر هستند نیز در موارد متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند.
 4. پروفیل هایی با مقاطع Z شکل در ساخت سقف سوله ها کاربرد دارند.
 5. پروفیل همچنین در ساخت لوازم پزشکی چون تخت های بیمارستانی، اسباب حمل بیمار و وسایل آزمایشگاهی نیز کاربرد دارند.

روش ساخت این مدل قوطی‌های ساختمانی متفاوت است. این روش‌های ساخت عبارت اند از: نورد گرم، نورد سرد و مرکب

 1. نورد گرم: این محصول از شمش فولادی گرم ساخته می‌شود. محصولاتی که به این روش ساخته می‌شوند در برابر فشار بیرونی مقاومت خوبی دارند. این محصولات دوربسته هستند.
 2. نورد سرد: ساخت پروفیل ساختمانی در این روش دیگر مانند روش قبل با مواد مذاب نیست! در این روش ورق‌های سرد تولید شده را با استفاده از پرس و خم کردن تغییر شکل می‌دهند. پروفیل‌هایی که به این شکل تولید می‌شوند معمولا برای کارهای اصلی ساختمانی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ بلکه در کارهای سرپایی و سبک مورد استفاده هستند. کاربردهای این نوع پروفیل، در سقف و چارچوب درها است.
 3. مرکب; در این روش پروفیل‌های تولیدشده به روش نورد سرد و نورد گرم را با هم ترکیب می‌کنند.

پروفیل صنعتی

پروفیل صنعتی:  این پروفیل‌ها معمولا بسیار خاص هستند و مانند پروفیل‌های ساختمانی نیستند. پروفیل‌های ساختمانی را حتی می‌شود در یک کارگاه ساخت ولی پروفیل صنعتی اینگونه نیست. پروفیل صنعتی در انواع صنایع خودروسازی، نظامی و… مورد استفاده است. به دلیل حساسیت ایمنی در این صنایع، پروفیل‌های صنعتی تولیدشده باید استانداردهای خاصی داشته باشند. همچنین تکونولوژی در ساخت پروفیل‌های صنعتی حرف اول را می‌زند. بسیاری از پروفیل‌های صنعتی به قدری خاص هستند که فعلا توانایی و قدرت تولید آن در ایران وجود ندارد. همچنین علاوه بر تکنولوژی، ساخت بعضی از این پروفیل‌ها نیاز به دستگاه‌های خاص با قیمت بالا دارد. در پروفیل‌های صنعتی خواص مکانیکی و الکترونیکی اهمیت ویژه‌ای دارد. در صنعت خودرو سازی از اشکال قوطی مربعی و مربع مستطیلی استفاده می شود

پروفیل کامپوزیتی

پروفیل کامپوزیتی: 

پروفیل های مدل کامپوزیتی که در برابر خوردگی مقاوم تر از نوع معمولی آن بوده در مناطقی که شرایط آب و هوایی موجب بالا رفتن میزان خوردگی می شود بسیار متداول شده است. مقاومت بالای این کالا در برابر خوردگی، طول عمر سازه در برابر ارتعاشات را نیز افزایش می دهد. مقاومت بالا در برابر ارتعاشات باعث شده این نوع پروفیل برای مقاوم سازی ساختمان ها در مکان های زلزله خیز انتخابی مناسب باشد. این ویژگی کاربردی در کشور زلزله خیز ایران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در حال حاضر مناطقی که میزان خوردگی فلزات در آن جا بالاست مانند ارومیه یا ساختمان های جنوب کشور با مشکل خوردگی دست و پنجه نرم می کنند که با استفاده از کامپوزیت می توان این مشکل را تا حدودی برطرف ساخت. کامپوزیت همچنین در پل ‌ها که به دلیل رطوبت زیاد احتمال خوردگی وجود دارد به ‌شدت کارآمد هستند. از دیگر مزایای استفاده از کامپوزیت باید به سبک تر شدن سازه نیز اشاره داشت البته این موضوع نسبت به دیگر ویژگی ها از اهمیت کمتری برخوردار است.

به طور کلی یکی از دلایل افزایش اعتبار و طرفداران پروفیل کامپوزیتی را می توان صرفه جویی و بهبود مصرف نام برد، چرا که استفاده از پروفیل کامپوزیتی عمر مفید سازه را به میزان قابل توجهی افزایش داده و در نهایت کیفیت و طول عمر را به میزان قابل توجهی بالا می برد.

پروفیل گالوانیزه

پروفیل گالوانیزا: این مدل ایمنی بالایی بین پروفیل‌ها دارد. ورق‌های گالوانیزه به علت متریالشان در برابر خوردگی مقاوم هستند. از این رو، پروفیل‌های گالوانیزه در شمال کشورمان کاربردهای فراوانی دارد. این نوع در ساخت پنجره‌های دوجداره UPVC بازیگر اصلی است. از مزایای این مدل در پنجره‌ها این است که جلوی هرز شدن پیچ‌های اتصال و دستگیره پنجره را می‌گیرد. این پروفیل‌ها به دلیل مقاومت بالا برای پنجره و سازه‌هایی که در ارتفاع بالا قرار دارند نیز بسیار مناسب است. مثلا در پنجره‌های پنت‌هاوس‌ها کاربرد دارند. حتی در طبقه‌های پایین یک برج به علت حجم و سنگینی سازه‌های بالای آن طبقه فشار زیادی روی واحد است که پروفیل‌های گالوانیزه برای پنجره‌ها مناسب هستند.
در این مدل معمولا ضخامت یک میلی‌متر است. در مواردی ضخامت دو میلی‌متری هم داریم. اما در کل ورق گالوانیزه گزینه مناسبی برای پنجره‌های عایق صدا و حرارت است.

معایب پروفیل

معایب پروفیل: پروفیل در کنار تمام محاسنی که دارد، معایب هم دارد. در طول مقاله بارها کاربردها و خوبی‌های آن را گفتیم؛ اما پروفیل به شکل انبوه در کشور تولید نمی‌شود. زیرا در بسیار از ماشین‌آلات تولید پروفیل، از تکنولوژی خاصی پیروی می‌کنند و بسیار گران هستند. همین موضوع باعث شده که قیمت پروفیل در کشورمان خیلی مناسب نباشد. از دیگر معایب این محصول، سخت بودن اتصالشان در محل استفاده است. اتصال پروفیل نیاز به دستگاه مخصوصی به نام ConXL که جدید است و به وفور در کشورمان وجود ندارد؛ برای همین هزینه‌های اتصالات پروفیل نسبتا زیاد است.

مراحل تولید پروفیل

مراحل تولید پروفیل:نورد گرم از شمش‌ های فولادی تولید می ‌شود و از انواع آن می ‌توان به پروفیل‌ های لوله ‌ای، قوطی شکل معمولی، قوطی شکل بال‌ پهن، تسمه ورق، سپری، ناودانی و میلگرد اشاره کرد.

پروفیل ‌های ساخته ‌شده با نورد سرد:این پروفیل ‌ها با شکل دادن ورق ‌های فولادی به روش خم کردن یا پرس تولید می ‌شوند و بیشتر برای سازه‌ های سبک مثل لابه ‌ها و ناودانی ‌ها کاربرد دارند. پروفیل‌ های مختلف را با توجه به شکل مقطع آن‌ ها می ‌توان بدون درز جوش و یا با جوش ساخت و تولید کرد.

ساخت مقاطع بدون درز جوش:این پروفیل ‌ها در دو مرحله تولید می ‌شوند. در مرحله اول باید رول ‌های ورق ‌ها برای ساخت باز شوند. سپس در مرحله دوم، ضخامت ‌دهی و بستن آن ‌ها در قطرهای مورد نیاز انجام می ‌شود. امروزه با استفاده از دستگاه‌ های ERW  به‌ طور گسترده و بدون نیاز به جوش انواع این پروفیل ‌ها تولید می‌ شوند.

ساخت مقاطع با جوش:در این پروفیل‌ ها، ورق‌ ها و نوارها ابتدا توسط رول ‌های سنگین سیلندریکالی فرم ‌دهی شده و در مرحله آخر با حرارت تولید شده توسط برق روی هم پرس می ‌شوند و برآمدگی ناشی از این پرس شدن سریعاً صاف می شود، طوری‌ که هیچ ردی از آن باقی نمی ‌ماند.

آشنایی با بهترین تیرآهن

بهترین نوع تیر آهن

بهترین نوع  تیرآهن جزو مهمترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد به همین دلیل در خرید این محصول باید دقت زیادی به عمل آید. به طور کلی تیرها دارای مشخصات فنی و ظاهری بسیاری بوده که توجه به آن ها می تواند در امر خرید کمک شایانی به شما عزیزان کند. علاوه بر مشخصات این محصول، توجه به استاندارد و کشور تولیدی تیر نیز می تواند موثر باشد. دوام یک ساختمان عمدتا به ستون ها و تیرهای آن متکی است. ستون ها به ایجاد پایه های محکم در سازه کمک می کنند در حالی که تیرها مقاومت سازه های مورد نظر را افزایش می دهند. هدف اصلی از استفاده تیر در ساختمان، مقاومت در برابر نیروهای وارد می باشد. تیرهای مختلفی در ساخت و سازه استفاده می شود. تیرها بر اساس برخی از عوامل اصلی مانند میزان پشتیبانی آنها، اشکال، طول و مواد آنها دسته بندی می شوند.

انواع تیر آهن

انواع تیر آهن اکثر تیر های سازه ای از چوب، بتن و فولاد ساخته شده اند. همه این مواد دارای کیفیت و منحصر به فردی هستند.

 • تیرآهن فولادی
 • تیرآهن سازه چوبی
 • تیرآهن ساختاری بتونی

تیر آهن فولادی

تیر آهن فولادی یکی از بهترین انواع تیرهای مورد استفاده در ساخت و ساز تیرآهن فولادی است. آن ها بسیار قدرتمند و توانای مقاومت و حمل باز های سنگین را دارند. یک تیر فولادی به راحتی خورده نمی شود و مناسب برای ساخت پل ها می باشد.

تیرآهن چوبی

تیرآهن چوبی سازه چوبی نمیتواند به سختی تیرهای ساطه ای فولادی و بتنی باشد. به همین دلیل بهترین روش استفاده از آنها در واحد های مسکونی کوچک و ساختمان های مسکونی است. تیرهای چوبی بیشتر از تامین دوام سازه برای اهداف تزئینی نیز مناسب است.

تیر آهن بتنی

تیر آهن بتنی یکی از بهترین انواع تیرآهن، تیرآهن بتنی می باشد. یک تیر بتنی می تواند نیروهای قوی و بارهای بیش از حد را تحمل کند. به همین دللی آن ها بیشتر در ساخت و سازهای تجاری استفاده می شوند. تیرهای سازه ای بتنی همچنین برای تامین پل ها و بزرگزاه ها با پشتیبانی لازم استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن

کاربرد تیر آهن هریک براساس نوع طراحی دارای عملکرد و وظیفه ویژه ای نیز می باشند. در ادامه به بررسی وظایف هریک از تیرها در ساخت و ساز خواهیم پرداخت.

 1. تیر اصلی: وظیفه تیر اصلی منتقل نمودن بار از تیر فرعی به سمت ستون ها بوده و در سازه به ستون متصل می گردند.
 2. تیر فرعی: تیر فرعی به تیرهای اصلی متصل گردیده و افقی می باشد. وظیفه اصلی تیر فرعی انتقال بار به تیر اصلی می باشد.
 3. تیر کلاف: وظیفه اصلی تیر کلاف منتقل نمودن بار از تیر عرضی به ستون ها می باشد و به دو تیر عرضی که در سقف و خرپای ستون ها قرار دارد متصل می شود

بهترین تیر آهن

بهترین نوع تیرآهن IPE ذوب آهن اصفهان بهترین نوع تیراهن در ایران است که وزن آن طبق جدول اشتال است و علت گران بودن آن نیز همین مورد است. تیرآهن ذوب آهن اصفهان  کیفیت بالایی در برابر تیراهن های تولیدی دیگر دارد به همین دلیل مصرف کننده و طرفداران خاص خود را دارد. البته تیرآهن کارخانه یزد، ناب، آرین و فایکو از نظر وزنی سبک هستند و از سایر محصولات ارزان‌تر هستند. علامت حک شده بروی بال تیراهن ذوب آهن ESCO است که آن را از سایر کارخانه ها متمایز می کند. کارخانه های دیگری نظیر تیرآهن ناب، تیرآهن ماهان، تیرآهن ماهکار اشتهارد، تیرآهن روس، تیرآهن کره جز برند های معتبر هستند.

مزایای استفاده از تیرآهن

مزایای استفاده از تیر آهن لازم است در هنگام خرید به مزایا و معایب این محصول و کاربرد آن توجه ویژه ای گردد.

 • اجرا و نصب سریع
 • امکان اتصال چندین قطعه
 • امکان توسعه پس از اتمام سازه
 • تیرها به صورت پیش ساخته در کارخانه وجود دارد
 • کاربرد فراوان در ارتفاع زیاد
 • معایب استفاده از تیرآهن در سازه
 • تضعیف تیر در دمای بالا
 • احتمال خوردگی
 • تمایل به کمانش

 

ورق استیل چیست و کاربرد آن

ورق استیل

ورق استیل یا استنلس استیل به دلیل آلیاژ خاص خود دارای خواص مکانیکی متفاوتی نسبت به فولاد است. که عناصر تشکیل دهنده آن شامل کربن، کروم، نیکل و آهن می باشد. تفاوت اصلی بین آهن و استیل در میزان کربن آنها می باشد. کربن موجود در فلز استیل از 0.30% الی 1.75% متغییر می باشد. آنچه که باعث افزایش مقاومت فلز استیل در برابر خوردگی میشود میزان عنصر کروم آن است که این عنصر خاصیت ضد زنگ بودن را به این محصول میدهد. ورق استیل علاوه بر ضد زنگ بودن دارای ویژگی های دیگری نظیر بازیافت پذیر بودن، استحکام در برابر خوردگی، طول عمر زیاد، مقاومت در برابر حرارت می باشد. . ورق های استیل دارای درصدی کم از کربن می باشند که این درصد معمولا زیر عدد 2 است و هرچه میزان کربن موجود در ورق های استیل بیشتر باشد شکل پذیری کاهش و مقاومت آن ها افزایش می یابد. این محصول در دو نوع متفاوت مربع و مستطیل شکل تولید شده که هر دو دارای ابعاد متفاوتی نیز می باشند و بسته به نیاز پروژه انتخاب می گردند با افزودن عنصر مولبیدن به این فلز مقاومت آن در برابر خوردگی ناشی از اسید های کاهنده افزایش می یابد. با تغییر آلیاژهای موجود در این نوع ورق قیمت ورق استیل وهمچنین میزان کاربرد آن در بخش صنعت نیز متغییر میشود.

ویژگی ورق استیل

ویژگی ورق استیل ساخت استیل به صورت اتفاقی انجام شد اما از آن پس به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که داشت به سرعت در حوزه های مختلف زندگی انسان کاربردهای فراوانی یافت. مهمترین ویژگی ورق استیل مقاومت آن در برابر خوردگی ست. ورق استیل ظاهری زیبا دارد و قابل بازیافت می باشد. حدود 70 الی 80 درصد  از استیل ها از صنعت بازیافت ضایعات فلزی تولید می شوند. این ورق به دو صورت رول و شیت در بازار عرضه میشود. از دیگر ویژگی های مهم ورق استیل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مقاوم در برابر حرارت
 • ضد زنگ
 • قابلیت جوشکاری
 • دارای عمر مفید

انواع ورق استیل

انواع ورق استیل در طبقه بندی این محصول، ورق ها براساس آلیاژ تقسیم بندی می شوند. استیل ها چند سری دارند از جمله سری 300 و 400. اما معروف ترین و رایج ترین استیل در بازار سری 300 است که ضد زنگ می باشد و به انواع مختلفی مثل 304، 305، 316،321، 347 تقسیم می شود که در بین همه موارد 304 از سایرین پر مصرف تر است.

کاربرد ورق استیل

کاربرد ورق های استیل به دلیل ویژگی ها و مزایای منحصر به فردی که دارند امروزه به یکی از پرکاربردترین ورق های موجود در بازار تبدیل گشته اند. از جمله انواع کاربردهای این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سقف ساختمان
 • پوشش بدنه و سقف درب آسانسور
 • ساخت لوازم خانگی
 • ساخت قطعات بزرگ در کشتی سازی و همچنین ساخت پمپ
 • ساخت تانکر حمل مواد شیمیایی
 • ساخت بدنه خودرو، کامیون و هواپیما
 • ساخت لوازم الکتریکی مانند ترانسفورماتور

همچنین ورق استیل در صنایع و ساختمان سازی کاربرد فراوان دارد. این ورق نیز در صنایع تولید سیمان، کاغذ، مواد شیمیایی، روغن، شکر و … مورد استفاده قرار میگیرد.

ورق های استیل طرح دار

ورق استیل طرحدار یکی از انواع ورق های استیل می باشد که به دلیل گستردگی نوع کاربرد آن مشتریان زیادی نیز دارد. ورق استیل طرح دار در ساخت اتاقک آسانسور، پنل دکمه های آسانسور، ساخت لوازم خانگی، روکش دیوار و سقف، وسایل تزئینی، صنایع هواپیما سازی و … استفاده میشود.

 

کاربرد ورق سیاه و انواع آن

ورق سیاه

ورق سیاه ورق‌های فولادی اکثرا با دو روش نورد گرم و سرد تهیه می‌شوند یکی از متداول ترین محصولات فولادی،ورق سیاه نام دارد. محصولاتی که  حاصل از نورد سرد است شامل:

 • ورق روغنی، رنگی
 • گالوانیزه

و محصولاتی که از نورد گرم حاصل میشود شامل :

 • محصولاتی به صورت شیت،
 • رول ساده ساختمانی،
 • ضدسایش و آجدار تولید می‌شود.

تعریف ورق

تعریف ورق ساخته شده از فولاد طی فرآیند نورد گرم ، که در دمایی بالا تر از 930 درجه ی سانتیگراد  تحت عملیات نورد فشاری قرار گرفته و در اثر این عملیات خاصیت فرم پذیری آن بهینه شده است، ورق فولادی نورد گرم یا ورق سیاه میگویند. ضخامت‌های بالای ۱/۵ میلی‌متر که ضخامت‌های متفاوت آن در تعیین قیمت ورق سیاه مهم است، به صورت ورق صاف و صیقلی یافته اما با کیفیت سطحی کم‌تر از ورق سرد و البته ضخامت بیشتر تولید می‌شود به دلیل این که سطح خارجی این محصولات در اثر وجود آثاری از اکسیداسیون و زنگ زدگی به حالت مات درآمده و همانند ورق های گالوانیزه و یا روغنی براق نمی باشند عبارت ورق سیاه برای این محصولات رواج پیدا کرده است.

انواع ورق سیاه

انواع ورق سیاه را میتوان مانند فلزات دیگر با توجه به ضخامت و قیمت آن و کاربرد گوناگون آنها و ظاهر متفاوت به دسته های تقسیم کرد که شامل:

 1. ورق سیاه رول شده، کویل یا کلاف
 2. ورق سیاه فابریک یا شیت

تقسیم ورق بر اساس متاریال و ترکیب فولاد

 1. ورق سیاه صنعتی
 2. ورق سیاه معمولی

ورق سیاه رول شده کویل یا کلاف

ورق سیاه رول شده کویل یا کلاف به ضخامت بین ۱/۵-۱۵ میلی متر است در عرض 1500،1250،1000 و 2000 میلی متر، و همچنین در اندازه‌های ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی‌متر و‌ در طول نا محدود و بی محدودیت در طول آن تولید میگردد.

ورق سیاه فابریک یا شیت

ورق سیاه فابریک یا شیت که ضخامت آنها همیشه ۱۵ میلی‌متر به بالا هستند و در این صخامت تولید میشوند و همچنین میتوان ، در هر سایزی از آن را خرید کرد  اما بعضی ابعاد مانند ۱۰۰۰*۲۰۰۰ و ۱۲۵۰*۲۵۰۰ و ۱۰۰۰*۶۰۰۰ و ۱۵۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۱۲۰۰۰ بیشترین کاربرد را دارند و پرکاربرد محسوب میشوند

کاربرد ورق سیاه

کاربرد ورق سیاه همان‌طور که گفته شد ورق سیاه به عنوان کالای اولیه برای تولید قطعات صنعتی، ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به دو گرید معروف آن می‌توان گفت ورق سیاه و بررسی کیفی آن برای صنایع اهمیت زیادی دارد؛ صنایعی که از این محصول استفاده می‌کنند، شامل موارد زیر است:

 • پروفیل های ساختمانی مصالح ساختمانی مانند آبگرمکن، (بسته یا باز در حالت‌های ستونی، قوطی،فرانسوی) و تیرآهن‌ها
 • تجهیزات کشاورزی
 • در صنعت خودرو برای برای ساخت رینگ چرخ و قطعات دیگر
 • صنعت کشتی‌سازی و دیگر تجهیزات دریایی
 • تانکرسازی و مخازن و لوله‌های نفتی و مشتقات نفتی
 • صنایع فلزی سنگین
 • گاردریل و تجهیزات ترافیکی
 • ورق پانچ ،زهوارهای فولادی، تسمه
 • مقاطع فولادی نظیر انواع تیر ورق

و هزاران محصول دیگر که با ورق های سیاه با ضخامت های متنوع قابل تولید می باشند. همواره ضخامت ورق سیاه نقش مستقیمی در قیمت ورق سیاه داشته است.

نحوه تولید ورق سیاه

 1. نحوه تولید ورق سیاه ابتدا سنگ‌آهن به همراه ناخالصی‌های خود به گلوله‌‌هایی به نام گندله تبدیل و پخته می‌شود، گندله طی فرآیند احیای مستقیم در واکنش با کربن، آهن خالص را حاصل می‌کند و چون اکسیژن خود را از دست می‌دهد، حالت اسفنجی به خود گرفته و به آن آهن‌اسفنجی نیز می‌گویند که در مراحل بعد استفاده می‌شود و تختال های گداخته تا دمایی بیش از 1100 درجه سانتیگراد با آنالیز شیمیایی متناسب با محصول نهایی از کوره ها به سمت خط تولید حرکت می نمایند.
 2. آهن‌اسفنجی در این مرحله درون کوره قوس الکتریکی قرار می‌گیرد تا به فولاد مذاب تبدیل شود. گرید ورق آهنی با توجه به ترکیب عناصر شیمیایی که در این مرحله بعد از سرباره‌گیری اضافه می‌شود، تعیین می‌گردد و برای داشتن ترکیب یکنواخت به آن گاز دمیده می‌شود
 3. فولاد مذاب بعد از تصفیه به وسیله پاتیل درون ماشین ریخته‌گری سرازیر می‌شود و این ماشین قالبی دارد که به شکل نوار مستطیلی است و مذاب با قرار گرفتن درون این قالب به شکل آن درآمده و به وسیله جریان آب خنک می‌شود. در این مرحله نوارهای مستطیلی با ضخامت ۲۰ سانتی‌متر خارج می‌شود که همان تختال‌های مورد نظر است.
 4. مرحله تختال داخل کوره پیش‌گرم با دمای 1200 درجه سانتی‌گراد قرار گرفته و شکل‌پذیر می‌گردد؛ سپس نورد خشن و نورد بیشتر برای گرفتن ضخامت موردنظر با عبور از غلتک انجام شده و نتیجه آن ورق سیاه است که به دو صورت کلاف یا با استفاده از دستگاه‌های برش به صورت صفحات با ابعاد مشخص به عنوان ورق سیاه برش خورده خارج می‌شود.

تولید کنندگاه ورق سیاه در ایران

 • فولاد مبارکه اصفهان،
 • مجتمع فولاد سبا،
 • فولاد اکسین خوزستان،
 • فولاد کاویان
 • فولاد گیلان